Kartka z kalendarza

Dziś: niedziela, 17 listopada 2019r.

Okres kościelny: Okres zwykły
Imieniny: Salomei, Grzegorza, Elżbiety

Izba Tradycji

"Pamięć o przeszłości oznacza zaangażowanie w przyszłość ‘’ - Jan Paweł II

Ideą powołania do życia Izby Tradycji w Mochowie było stworzenie miejsca, w którym by można było ocalić od zapomnienia pamiątki po naszych przodkach. Mochów jest miejscem idealnym do zorganizowania takiej ekspozycji. Zachowały się XIX wieczne obiekty gospodarskie: stodoła, pozostałości zabudowań będących onegdaj miejscem pracy okolicznych mieszkańców, które zaadaptowano i zmodernizowano przy współfinansowaniu Urzędu Gminy Głogówek, środków Unii Europejskiej na potrzeby umieszczonych tu zbiorów.

Te zastane, oryginalne elementy otoczenia, którym przywrócono dawną świetność, stanowią szczególną oprawę dla stworzenia tu wystawy. Nie jest naszym zamiarem stworzenie kolejnego skansenu pełnego milczących przedmiotów, przeciwnie, chcemy, aby gromadzone przez nas zbiory były pretekstem do snucia opowieści jak to ,,dawniej bywało’’.

Mochowska Izba Tradycji jest miejscem, w którym o rzeczach się opowiada, a nie jedynie pokazuje. Miejscem, gdzie siłą wyobraźni można przywrócić czas, który nieodwołalnie minął. Kolekcja eksponatów można oglądać w ramach szeregu tematycznie uporządkowanych sekcji jak: życie codzienne, polowanie, uprawa roli, obróbka drewna, tkactwo.

Czytelnika, który zapragnie nas odwiedzić prosimy o uprzedni kontakt telefoniczny-   793 156 309. Zachęcamy też do skontaktowania się z nami każdego kto jest w posiadaniu interesującego przedmiotu z epoki i widzi w mochowskiej Izbie Tradycji godne dla niego miejsce. Jest ogromne zainteresowanie drugą częścią projektu, w której chcemy wyeksponować zbiory z prywatnych kolekcji zdjęć i widokówek.

 


Powrót do listy aktualności

Wszelkie prawa zastrzeżone. Sołectwo Mochów 2019 ©